Коледен концерт

Дата

23.12.2022

Час

Програма

Цени на билети

Ценова категория – 15 лв.

Ценова категория – 19 лв.

Ценова категория – 22 лв.

Ценова категория – 25 лв.

Ценова категория – 30 лв.

За събитието

Произведения по византийски и български напеви, хорови творби от  Добри Христов, отец Александър Лашков, Петър Динев и др.

Български и византийски напеви

След покръстването на българския народ и приемането на християнството за официална религия, в църквите ни се изпълняват византийски песнопения. Скоро след това, чрез делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, богослужението се извършва на старобългарски език. Преведените богослужебни текстове са адаптирани към византийските мелодии. По това време различни анонимни български автори постепенно започват да композират песнопения.

С течение на времето се забелязва голяма разлика между българския напев и византийския.  Българският звучи изчистено и ясно, докато във византийския се употребяват по-големи или по-малки разстояния от полутон между нотите, подобни на „коми“. Тези ладови различия се забелязват и в народното творчество на двете империи.

Песнопенията на източната църква имат корен, който можем да проследим до дълбока древност. Това е музика пропита със смирение и съзерцание към Бога. Лишена е от всяка претенциозност и излишество. Главната цел е молитва и възхвала на Всевишния и от нея се усеща полъха на древността и непреходността на одухотворените мелодии.

 

За църковните песнопения

Концертната програма се състои от различни песнопения, които се изпълняват в богослужението. Литургията е живо и действено служение на свещеници и миряни, в което всички заедно се молят за нашия народ, за мира в целия свят и за спасението на всички. Основният смисъл на литургията е светото причастие, където присъстващите приемат Тялото и Кръвта Христови. Така те стават причастни на Христа, както самият Той е казал да правим за негов спомен. Както Бог стана човек, така и ние хората чрез причастието приемаме Бог в себе си.

Песнопенията в литургията имат своето точно определено място и значение. В концертната програма ще чуете:

Втори и Трети антифон – антифоните са три песнопения, символизирайки Светата Троица. В тях се цитират стихове от Свещеното Писание. „Слава и Единородний“ е II антифон, а „Во Царствии Твоем“ се изпълнява като III  антифон.

Тропар – кратко песнопение, което ни съобщава за събитието или светеца, които честваме в дадения ден. В зависимост от празника може да се изпълнят повече от един тропар.

Херувимска песен – тази песен се състои от две части: „Иже херувими…“ и „Яко да Царя“. При това песнопение небесната църква и земната стават едно цяло и ангелите, и хората служат заедно. С това си значение песента е подобна на „Свят, свят, свят, Господ Саваот…“, която ангелите непрестанно пеят пред лицето на Бога, а ние пеем в евхаристийния канон. Между двете части на херувимската песен се извършва так нар. „Велик вход“, който символизира пътят на Господ до Голгота и се пренасят Светите Дарове.

Евхаристиен канон – в евхаристийния канон става измолването и претворяването на Светите Дарове, виното и хляба, в кръвта и тялото Господни. Това е най-съкровенната и кулминационна част на светата литургия – молитвата „Тебе поем…“.

Достойно ест – песен за възхвала на Пресвета Богородица. Изпълнява се непосредствено след „Тебе поем“.

Задостойник – означава „вместо Достойно ест“. Задостойниците са различни песнопения, които се изпълняват на определени Господски и Богородични празници и на Кръстовден.

Причастен стих – текстовете на това песнопение са от книга Псалтир. По време на изпълнението му свещеникът подготвя Светото причастие в олтара. Той се причастява, а след него останалите богослужители. След това отваря царските двери и приканва всички миряни да приемат Светите Дарове с думите: „Със страх Божий, вяра и любов пристъпете!“. Певците (народа) отговаря: „Благословен е, който идва в името Господне! Бог е Господ и ни се яви!“

текст – Цветан Крумов

Сподели:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Предстоящи събития на Национален филхармоничен хор



Какво търсиш днес?