В Берлин, в театъра на Макс Райнхард, РИХАРД ЩРАУС присъства на театралното представяне на „Саломе“ на Оскар Уайлд с Гертруд Айзолдт в главната роля. След спектакъла композиторът среща своя приятел и виолончелист Хайнрих Грюнфелд, който веднага му подхвърля: „Щраус, ето Ви сюжет за опера“. Идеята допада на Щраус и той изразява готовността си да започне веднага. Операта е едноактна и е завършена за две години 1903-1905.
Премиерата в Дрезденския придворен оперен театър през 1905 не е съпрово дена с „поражение“, но с прогноза, че интересът към нея ще бъде кратък и епизодичен. Вилхелм ІІ пък изразява загриженост: „Жал ми е, че Щраус написа тази „Саломе“ – казва на интенданта си, – иначе казано Щраус ми харесва, но с нея само ще си навреди“. В Бреславл операта печели неочакван успех, а в Ню Йорк „моралистите“ и пуристите я свалят от сцена. В крайна сметка, благодарение на „Саломе“, Щраус се замогва и построява вилата си в Гармиш Партенкирхен.
На премиерата в Австрия, в оперния театър на град Грац, присъстват Арнолд Шьонберг, Джакомо Пучини, Албан Берг и Густав Малер.
Драматичното действие в операта, наречена точно от Ромен Ролан „чудовищен шедьовър“, се развива в двореца на Ирод Антипа по време на управлението му в Юдея. Саломе, доведената дъщеря на Ирод, е възхитена от красотата на Йоан Кръстител и изгаря от похот към него. След като Йоан отблъсква страстта й, тя се амбицира да му отмъсти. Саломе започва да ласкае Ирод и играе „Танца на седемте воала“, в замяна на което иска главата на Йоан на поднос. Финалната сцена, в центъра на която е монологът на Саломе с отрязаната глава на Йоан, е със спорно въздействие. Музиковедът Джоузеф Керман призна ва музикалнотехническото майсторство на Щраус, но нарича сцената „банална“ като емоционално въздействие. Норман Дел Мар – биограф на Рихард Щраус и диригент на музиката му, определя операта като „ужасен истеричен триумф, който оставя отблъскващ привкус“. Другаде финалната сцена се определя като „психопатична любовна смърт, надхвърляща драматичните последици на думите“.
След екзекуцията Саломе, държейки отрязаната глава на Йоан, пее екстатично във висок регистър: „Ах! Не искаше да ме целунеш, Йоан. Сега ще го целуна!“. В този близо 20 минутен монолог се разкрива маниакалната личност на Саломе, смяната на настроенията й от изразена нежност, преминавайки през похот, гняв, озлобление, и достигайки до лудост. Свидетели на сцената са Ирод, Иродиада и екзекуторите. Ирод, след целувката в устните на мъртвата глава на Йоан, възкликва: „Тя е чудовище!“. Сцената се съпътства с природна символика: луната премина ва зад облак, което Ирод приема за из пратено от Бога затъмнение. Той заповядва на войниците да загасят факлите и в тъмнина заплаква с думите: „Нещо ужасно се случи!“. Саломе пее последно то си признание, че е целунала устните на мъртвия Йоан. Тогава Луната излиза иззад облака, за да освети случващото се. Ирод, ужасен от гледката, заповядва на войниците да убият Саломе. Всичко това е изразено със силна динамика в оркестъра.
Въпреки че жанрът е опера, в „Саломе“ хор няма. Изпълнителите са сведени до 15 солисти и оркестър.