Концерт за акордеон и оркестър

Творбите на ДОБРИНКА ТАБАКОВА успешно са представяни във Великобритания, Русия, Италия, Франция, Германия, Австрия, САЩ, Китай, Австралия, Латвия, България и др., в световноизвестни зали като „Роял Албърт Хол“ и „Карнеги Хол“. Сред изпълнителите им са имена като Гидон Кремер, Кристине Блаумане, Натали Клайн, Милош Карадаглич, Максим Рисанов, Янин Янсен, Ксения Сидорова и др. Отличавани са с множество авторитетни награди и фигурират в каталозите на известни звукозаписни фирми и издателства като „ECM Records“, „Hyperion“, „Avie“, „Schott Music“. Добринка Табакова е автор на камерна музика за различни състави, за струнен оркестър, за солист и симфоничен оркестър, хорова, сценична музика, мултимедия, аранжименти. Нейният първи албум „Струнни пътеки“ (2013), издаден от фирмата ЕСМ, влиза в топ 3 на Британските класации за класическа музика, оценен е високо от специализираната критика в „BBC Music Magazine“, „Stereo Magazine“, „International Music Reviews“ и е номиниран за „Грами албум“ с камерни произведения. Концертът ѝ за виолончело и струнни е изпълняван по целия свят. В музиката си Табакова съчетава отношението си към традицията и съвременни композиционни техники. Чрез музикалните ресурси на традицията тя проправя нови пътища – отбелязва Марк Новаковски („The Washington Times“). Табакова е композитор на богата, изразителна музика … звуковият ѝ свят е определян като „завладяващ, пронизително красив и често сияен“ (Huffpost Arts & Culture).

Създаването на КОНЦЕРТ ЗА АКОРДЕОН И ОРКЕСТЪР е особено предизвикателство за Добринка Табакова. Акордеонът – споделя композиторката – ме очарова от много дълго време: от една страна, той е народен инструмент и неразделна част от разнообразието на европейската и световната фолклорна традиция, а от друга, той е черна механична кутия дишащ център. Тези характеристики ме вдъхновиха в студентската ми композиция „Акордеонът“, която написах за ансамбъл, в който инструментът изобщо не се появяваше. Работното ми заглавие тогава беше „Машина с душа“ и тази фраза послужи за вдъхновение на новия концерт за акордеон в решаващ за човечеството ни период: време, когато обществото ни се бори с представата за технологии, диктуващи културните ни ограничения, когато алгоритмите и изкуственият интелект се опитват да заменят истинската връзка и любопитство, докато душите ни копнеят за обич и разбиране („Schott Music“)

Заглавията на трите части на Концерта образно представят: мощния „дъх“ на акордеона в първата част – Blazing Ground (Изгаряща земя); съкровената звучност във втората част – Whispered Memory (Прошепната памет); фолклорната танцова стихия в третата част – Ancient patterns (Древни шарки).

Творбата е написана по поръчка на Bodenseefestival, Щутгартската филхармония, Dzintaru Koncertzāle, Софийската филхармония и Кралското ливърпулско филхармонично дружество за Кралския ливърпулски филхармоничен оркестър.

Световната премиера под диригентството на Михал Нестерович е на 17 май 2025 в Щутгарт със солист Ксения Сидорова, на която е посветено произведението. Нестерович дирижира и първите изпълнения на Концерта в Австрия – на 19 май 2025 в Дорнбирн като част от Bodenseefestival, и в София. Под диригентството на Андрис Пога концертът ще бъде представен в Латвия – на 18 юли в Юрмала, и в Англия – на 22 януари 2026 с Кралския оркестър на Ливърпул.

текст – Елисавета Вълчинова-Чендова

Предстоящи събития



Минали събития



[past_events_for_piece]

Какво търсиш днес?