Любимият ученик на Чайковски, композиторът Сергей Иванович Танеев (1856–1915) е роден на 13 ноември 1856 г. в гр. Владимир. Танеев произхожда от благородническа фамилия, чиято история може да се проследи назад до ХV-ти век.
През 1866 г. семейството се премества в Москва, където младежът постъпва в новооткритата консерватория. Той е един от любимите ученици на П. И. Чайковски и завършва със златен медал през 1875 г.
През 1875 г. Танеев осъществява премиерното изпълнение в Москва на Първия концерт за пиано на Чайковски и впоследствие е първият изпълнител на повечето от крупните му произведения за пиано: втория и третия клавирен концерт, който той довършва след смъртта на автора.
От 1878 до 1905 г. Танеев преподава в Московската консерватория, където е професор от 1881 г. и води класове по хармония, оркестрация, пиано, композиция, полифония, музикален анализ. В периода 1885-1889 г. е директор на Московската консерватория.
През 1905 г., в знак на протест срещу авторитарните методи на ръководство, той напуска консерваторията и никога не се връща там, въпреки молбите на преподаватели и студенти. Той е един от основателите и преподавателите на Народната консерватория (1906). Композиторът умира през 1915 година с. Дютково, в което от 1908 г. той ежегодно прекарва летните месеци.
Танеев е свързан с традициите на руската и европейската класика. Творчеството му се отличава с дълбочина и благородство на идеите, философска насоченост, сдържан изказ, майсторство на тематичното и полифонично развитие. В своите творби той третира морални и философски въпроси. Единствената му опера „Орестия“ (1894 г., по Есхил) е пример за реализиране на античен сюжет в руската музика. Неговите камерно-инструментални произведения (трио, квартети, квинтети) са сред най-добрите образци на този жанр в руската музика. Той е автор също на кантати, акапелни хорове, романси и др.