Роден в Душанбе (Таджикистан), Бенямин Юсупов (р. 1962) учи пиано, композиция и дирижиране в Московската консерватория „П. И. Чайковски“ при Роман Леденов, Юрий Фортунатов и Дмитрий Китайенко. Получава докторска степен от Университета „Бар-Илан“.
Музиката на Юсупов не е ограничена от жанрови класификации или културни и етнически идиоми, а по-скоро обхваща всички стилове и влияния, обединени в оригиналния авторски почерк на композитора. Неговият обширен каталог от творби, публикувани предимно от издателство „Сикорски“ (Хамбург), се изпълнява от известни артисти и оркестри в целия свят като Лондонската филхармония, Мюнхенската филхармония, Израелската филхармония, Симфоничния оркестър на Люцерн, Филхармонията на Копенхаген, Филхармоничния оркестър на Френското национално радио, Филхармонията на Богота, Радио-филхармоничен оркестър на Северногерманското радио в Хановер и др.
Юсупов работи в тясно сътрудничество с изключителни музиканти като Максим Венгеров, Миша Майски, Вадим Репин, Александър Князев, Максим Рисанов, Сергей Накаряков и др.
През 2005 г. Концертът за виола на Юсупов, създаден за Максим Венгеров, се радва на триумфална световна премиера с Радио-филхармоничния оркестър на Северногерманското радио в Хановер. Музиката е приветствана с голям ентусиазъм от публиката и критиците по целия свят. Юсупов създава и Концерт за виолончело за Миша Майски, отбелязващ 60-ия рожден ден на виолончелиста и премиерно изпълнен от Майски със Симфоничния оркестър на Люцерн под диригентството на автора. Концертът за цигулка №2 „Гласовете на цигулката“, написан по поръчка на Транс-сибирския фестивал на изкуствата 2014, Филхармоничния оркестър на Френското национално радио и Берлински симфоничен оркестър, е изпълнен от цигуларя Вадим Репин, на когото е посветен.
Юсупов е дирижирал концерти на редица престижни концертни сцени като Културния и конгресен център – Люцерн, Берлинската филхармония, Концертгебау – Амстердам, Prinzregententheater Мюнхен, Кьолнската филхармония. Бил е гост-диригент на Симфоничен оркестър на Люцерн, Словенска филхармония, „Симфониета“ Амстердам, Филхармония на Богота, Исландски симфоничен оркестър, Новосибирска филхармония, Симфоничен оркестър на БНР и др.