Добринка Табакова

ДОБРИНКА ТАБАКОВА (р. 1980) успешно се реализира на световната сцена с изпълнения на нейни композиции в България, Великобритания, Русия, Италия, Франция, Германия, Австрия, САЩ, Китай, Австралия и др. и с участието на музиканти като Гидон Кремер, Кристине Блаумане, Натали Клайн, Милош Карадаглич, Максим Рисанов, Янин Янсен и др.

Родена в Пловдив, Добринка Табакова се премества в Лондон на 11-годишна възраст и започва да учи пиано и композиция. Завършва Кралската музикална академия и „Гилдхол скул“, където печели наградата „Витолд Лютославски“ (1999). Защитава докторантура по композиция в „Кингс Колидж“ в Лондон, където е удостоена с наградата „Адам“ (2007). Участва в майсторските курсове на Парижката, Миланската, Пражката и Норвежката консерватория, приета е в класовете на едни от бележитите композитори на XX век – Ксенакис, Солбиати, Джон Адамс, Луи Андрисен.

Творбите на Добринка Табакова са отличавани с множество авторитетни награди и фигурират в каталозите на известни звукозаписни фирми като „Hyperion“ и „Avie“. Още на 14-годишна възраст печели наградата и медала „Жан-Фредерик Перено“ във Виена за пиесата за цигулка и пиано „Молитва“, която тя отбелязва като първа в професионалната ѝ кариера на композитор. През 2002 нейната хорова творба „Praise“ („Възхвала“) печели наградата на „Barclays Private Banking“ за химн за честванията на златния юбилей на кралица Елизабет II и е изпълнена в катедралата „Сейнт Пол“. Отличена е с наградата „Сорел“ за хорови произведения в Ню Йорк (2011). През 2008 тя е избрана да участва в световния хоров фестивал в Рига „Песни за Слънцето“ с композиция по текст на Блага Димитрова. Нейни творби са включени в Моцартовите седмици в Залцбург и в Зимните концерти в „Музикферайн“ – Виена.

През 2013 е издаден първият ѝ компактдиск „Струнни пътеки“ от фирмата ЕСМ. Дискът влиза в топ 3 на Британските класации за класическа музика и е високо оценен от специализираната критика в „BBC Music Magazine“, „Stereo Magazine“, „International Music Reviews“: „Табакова пише за избраните от нея инструменти с обезоръжаваща естественост и ентусиазъм. Съвременна музика, накратко, която е удивително лесна за слушане“ (BBC Music Magazine, August 2013). През декември същата година дискът е номиниран за „Грами“ за най-добър сборен албум с класическа музика. Кантатата ѝ „Безсмъртният Шекспир“ (2016) открива тъжествата по случай 400 години от смъртта на поета в катедралата, където той е погребан. Изпълнението е записано и излъчено по BBC.

Добринка Табакова получава множество престижни поръчки, между които от Кралското филхармонично общество за Музикалното биенале във Великобритания, 2014. Канена е за резидентен композитор от Фестивала за камерна музика в Оксфорд, Международния фестивал на камерната музика в Лестър, Международния фестивал за камерна музика в Утрехт, Фестивала на „Кремерата Балтика“ в Сигулда (Латвия). Била е гост-композитор на фестивала в Локенхаус (Австрия), на фестивала „Юлиан Рахлин и приятели“ в Дубровник и на „Музикарама“ в Хонконг.

След Лайпциг в MDR RSO, през 2017/18 Добринка Табакова е пет години резидентен композитор на Концертния оркестър на BBC. Пише по-мащабни оркестрови произведения като например разширения ѝ проект „Earth Suite“ („Земна сюита“, 2018 – 2020) – триптих от оркестрови пиеси, които се изпълняват както поотделно, така и като цикъл. Третата пиеса „Timber and Steel“ (Дърво и стомана) е представена премиерно на „BBC Proms“ през 2019 по случай 150 години от рождението на сър Хенри Ууд.

Понастоящем тя е резидент на „Hallé“ за сезон 2022/23. Сътрудничеството ѝ с в Младежкия оркестър на Хале включва поръчка за състава и фокус върху камерната ѝ музика, като сред изпълненията са „Fantasy Homage to Schubert“ (Фантазия Почит към Шуберт, 2013) и „Морени“ (2007). През октомври ще бъде реализиран лейбъл с оркестъра, който включва „Земна сюита“ и „Кометата на Орфей“ (2017), както и Концерт за виолончело с Гай Джонстън (концертът е написан и изпълнен през 2008 по поръчка на фестивала „Биенале на виолончелото“ в Амстердам от „Кремерата балтика“ и Амстердамската симфониета, солист Кристина Блаумане) и Концерт за виола с Максим Рисанов (2004, плод на творческите ѝ контакти с големия виолист и диригент). За Добринка Табакова „самото писане може да е самотно. Признанието на Табакова за това чувство на изолация обяснява нейната отдаденост на сътрудничеството с отделни хора, хорове и оркестри. Разбирането на гласа на ансамбъла или солиста е важна част от процеса на писане и възлагане…“ Работата ѝ с младежкия оркестър е възможност композиторката да проникне в ансамбъла, да разбере неговия глас и да напише музика, която го предизвиква не само технически, но и музикално и емоционално … Тя изпраща въпроси към една по-голяма вселена и ги споделя в този прекрасен абстрактен свят от звуци, който вибрира (пише Хати Бътъруърт в интервю с Добринка Табакова за сп. „Грамофон“, 21 юли 2023).

Добринка Табакова е автор на камерна музика за различни състави, за струнен оркестър, за солист и симфоничен оркестър, хорова, сценична музика, мултимедия, аранжименти. През октомври 2023 се очаква третият ѝ авторски албум (ECM Records) с премиерни изпълнения на Камерния хор на Сейнт Луис и „The Sixteen“, нов струнен квартет за конкурса ARD в Мюнхен и нов запис с Оркестъра на Сейнт Луис в Ню Йорк.

текст – Елисавета Вълчинова-Чендова

Какво търсиш днес?