„В Италия живее човек – според думите на Стендал, – за когото говорят повече, отколкото за Наполеон, той е композитор, не- навършил 20-годишна възраст“. Става дума за ДЖОАКИНО РОСИНИ, който олицетворява националния музикален език, но получава изгнаническа съдба; има дълъг живот, но кратка оперна ка- риера. През 1815 заема поста на композитор в театър „Сан Карло” в Неапол. Година по-късно – през 1816 той написва „Севилският бръснар”, с която остава ненадминат по мелодическо изящество.
Политическата обстановка в началото на 20-те години на ХIХ век го принуждава да напусне Италия, той се отказва от водещата си роля в оперния живот и през 1822 се установява в Париж. През 1829 завършва последната си опера „Вилхелм Тел” и до смъртта си – 39 години по-късно, през 1868, не се връща към жанра на операта, а пише духовна, вокална и клавирна музика.
Италианският композитор ДЖОАКИНО РОСИНИ е прочут с изключителна си работоспособност. На 20 години той вече е най-популярният и обичан в Италия оперен композитор. Автор е на 30 опери. Мелодии от тях се запяват от публиката.
Между 1810 – 1813 г. младият Росини пише четири фарса. В сравнение с много жанрове на операта, в тях актьорският и комедийният талант е много важен. Определят Синьор Броскино като жизнена музикална комедия. Либретото на Джузепе Мария Фопа е по френската пиеса от 1809 г. „Le fils par hasard, ou ruse et folie“ (Случайният син или хитрост и лудост) от Рене дьо Шазе и Морис Оури. Операта е представена за първи път във Венеция в Театър Сан Мойзе на 27 януари 1813 г. След като приятелите на Росини чуват увертюрата към нея, те му дават прякора „Господин Кресчендо“, илюстриращ най- доброжелателно страстта и бързината, с която композиторът работи. С арията на влюбения в София Флорвил Deh Tu M’assisti Amore (О, ти ми помагаш да обичам) започва първата сцена в операта. Пробният камък (или Тестът на любовта) е весела мелодрама в две действия по либрето на Луиджи Романели. Изпълнена е за първи път на 26 септември 1812 г. в Ла скала в Милано. Популярна е арията на кавалера Джиокондо Quell’alme pupille от второ действие.