АНТОНИН ДВОРЖАК (Антонин Леополд Дворжак) е първият чешки композитор, който постига световно признание. Много от творбите му имат широка популярност като представителни и обичани от изпълнителите и публиката образци на романтичната музика.
Роден в Нелахозевес, село на река Вълтава, северно от Прага, Дворжак опознава музиката и чешкия фолклор от ранна възраст. Свири на цигулка и на виола, преподава музика, участва в любителски инструментални състави. После работи като органист.
Първите му публични изпълнения са на 30-годишна възраст. Подкрепен от 17 години по-възрастния от него Бедржих Сметана, Дворжак създава обемно творчество във всички жанрове: 9 опери, хорова духовна музика, 9 симфонии, камерна музика, пиеси за пиано и др. С изключение на първата, останалите от деветте му опери са върху чешки сюжети. Сред тях най-известна е операта му „Русалка“.
Търсейки европейско признание, композиторът изпраща партитурата на своята Първа симфония на конкурс в Германия, но не получава награда, а ръкописът му не е върнат и остава в неизвестност в продължение на десетилетия. През 1874 той кандидатства за Австрийската държавна награда за композиция с две нови симфонии и други свои произведения. В журито е Ѝоханес Брамс, който е силно впечатлен от таланта му. Дворжак получава наградата за 1874, 1876 и 1877. А с отпечатването на неговите „Славянски танци“ оп. 64 от издателя на Брамс Фриц Симрок през 1878 и тяхното оркестрово изпълнение, името му придобива международна известност.
Двата концерта в Москва през 1890, организирани от Пьотър Илич Чайковски, са огромен личен успех за Дворжак. На следващата година той става почетен доктор по музика на Университета в Кеймбридж.
От деветте симфонии на Дворжак неговата Симфония № 9 в ми минор „Из новия свят“ се утвърждава като емблематична за композитора творба. През 1892 той заминава за Америка и оглавява Националната музикална консерватория в Ню Йорк. Там създава още прочутия си Концерт за виолончело и оркестър и Американския струнен квартет. Но въпреки успехите и нарастващата слава, нередовното заплащане и носталгията към родината го карат да се върне в Чехия през 1895.
В последното десетилетие от своя живот Дворжак композира главно опери и камерна музика. През 1896 за последен път посещава Лондон, за да присъства на премиерата на своя Концерт за виолончело. През 1901 оглавява Пражката консерватория и е неин директор до края на живота си. 60-годишнина му е тържествено отбелязана в Чехия. След кратко боледуване умира в Прага през 1904 от сърдечна недостатъчност.