Диригентската фамилия Зандерлинг e позната от многобройните записи на Курт Зандерлинг за „ETERNA” и „EMI“ в близкото минало. Неговият син ТОМАС ЗАНДЕРЛИНГ (1942) се реализира успешно в Русия и Германия. Възпитаник е на Санктпетербургската консерватория в класа по цигулка на Михаил Вайман и по композиция на Николай Рабинович. На 24-годишна възраст е назначен за диригент на операта в Хале. Впоследствие успешно дирижира Дрезденската Щатскапелe, Оркестър Гевандхаус в Лайпциг и Комише опер в Берлин. Записът му на Сюитата по текст на Микеланджело (оркестров вариант) на Шостакович му открива възможности за сътрудничество с Херберт фон Караян и Ленард Бърнстейн в няколко проекта. В началото на 1980-те е назначен за постоянен гост-диригент на Немската опера в Берлин и паралелно дебютира във Виенската Държавна опера с „Вълшебната флейта“ на Моцарт. Носител е на много награди – включително наградата OPUS KLASSIK за записи на Шостакович и Чайковски с Лондонския симфоничен оркестър.
Зандерлинг дирижира едни от най-добрите симфонични и оперни състави, включително Симфоничния оркестър на Балтимор, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Пражката филхармония, Симфоничния оркестър на Далас, Филхармоничните оркестри на Лондон, Манчестър, Осло, Питсбърг, Кралската филхармония на Стокхолм, Санктпетербургска филхармония, Симфоничния оркестър на Монреал, Немската опера в Берлин, Държавните оперни театри в Байройт и Хамбург, Мариинския театър, Финландската национална опера и театър „Ла Фениче“ във Венеция.
Осъществява много записи за различни фирми, включително за Deutsche Grammophon, BIS и Chandos, удостоени с отличия. Записът му за Sony Classical (с Чайковски и Прокофиев) е обявен за компактдиск на месеца в няколко специализирани списания в Токио. Неговият запис на Симфония № 6 на Малер с Филхармонията на Санкт Петербург става референтен запис в Critical Survey и печели награда в Кан. Интегралът на симфониите на Брамс с Лондонска филхармония под негово диригентство е отличен от музикалната критика.
Изпълнява и записва голяма част от творчеството на Шостакович. Дебютът му с Държавния оркестър в Москва по покана на Евгений Светланов поставя началото на дългогодишно приятелство с композитора, което впоследствие се превръща в сътрудничество с вдовицата му Ирина Шостакович. Зандерлинг получава партитурите от 13-та и 14-та симфонии от композитора за премиерното им изпълнение в Германия. Той дирижира още 10-та симфония на Шостакович и световната премиера на „Шест романса по стихове от английски поети“ (първа оркестрация за цял оркестър, оп.62a) в оригинална версия, лично предоставена му от Ирина Шостакович. Възстановява по ръкопис три фрагмента от периода на оп. „Нос“ и ги изпълнява за първи път.
Осъществява още премиерата на „Реквием“ на Мечислав Вайнберг с Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул. През 2013 дирижира световната премиера на последната му опера „Идиот” в Националния театър Манхайм и руската премиера в Мариинския театър в Санкт Петербург (сезон 2015/2016). През пролетта на 2023 поставя австрийската премиера на същата опера на сцената на Theater an der Wien и получава висока оценка от публиката и международната критика.
С Държавния оркестър на Щутгарт осъществява немските премиери на Симфония № 21 и на Симфония № 7 на Вайнберг.
Томас Зандерлинг е главен диригент и артистичен директор на Новосибирския филхармоничен оркестър в периода 2017 – 2022. Продължава ангажиментите си с оркестъра на Дрезденската Щатскапеле и Берлинската Konzerthaus. През пролетта на 2022 дирижира Дортмундската филхармония, Естонския национален симфоничен оркестър, Saarländisches Staatsorchester, Staatskapelle Halle. На специален концерт със Симфоничния оркестър на Берлин за отбелязване на 80-ата годишнина от клането в Бабий Яр дирижира Симфония № 13 на Шостакович. Има дългогодишно сътрудничество със Симфоничния оркестър на Осака. Наскоро записва американска музика с Кралския филхармоничен оркестър в Лондон.
През май 2024, по повод 200-годишнината от рождението на Брукнер, Зандерлинг дирижира Седмата му симфония в Саарбрюкен с Държавния оркестър. Предстои изпълнението й със Симфоничния оркестър на Осака. Също през май 2024 музикантът е избран за председател на жури на Международния диригентски конкурс „Димитрис Митропулос“.
Програмата му през 2025 е свързана отново с музиката на Шостакович и представянето й в Будапеща, Париж, Парма, Загреб, Пекин и Шанхай в знак на почитание на 50-годишнината от смъртта на композитора. По същия повод се очаква издаване на диск с Дрезденската Щатскапеле за Deutsche Grammophon.
текст – Милена Божикова