Снимка на Ксения Сидорова

Майсторските изпълнения на латвийската акордеонистка КСЕНИЯ СИДОРОВА (р. 1988) са откровение (The Telegraph), тя свири с енергия, стил, отношение и безупречна виртуозност (ZealNYC). Призната е за безспорния водещ посланик на класическия акордеон в света. Харизматичните ѝ интерпретации показват не само уникалните възможности на инструмента, но и нейната всеотдайност и спиращи дъха умения.

Репертоарът на Сидорова обхваща музика от над три века –  от Бах до Астор Пиацола, Ерки-Свен Тююр и Вацлав Троян. Страстен пропагандатор на новата музика, няколко произведения са композирани специално за нея, като „Танци“ от Тину Кървиц (представени с Пааво Ярви и неговия Естонски фестивален оркестър на фестивала в Пярну, Естония), „Чакона“ – Концерт за акордеон, струнни и ударни от Сергей Акунов (с Рижската симфониета и Лондонския камерен оркестър), Концерт за акордеон от Артурс Маскатс (с Латвийския национален симфоничен оркестър), както и Концертът за акордеон и оркестър на Добринка Табакова.

Сред оркестровите акценти от предишни сезони са изявите ѝ с Мюнхенската филхармония, Симфоничния оркестър на Би Би Си, Националния оркестър на Франция, Оркестъра на Елбфилхармония на NDR, Симфоничния оркестър на Атланта, Симфоничния оркестър на Синсинати, Филхармоничния оркестър на Люксембург. През сезон 2024/25 Сидорова има ангажименти с Оркестър Каназава, Симфоничния оркестър на Тенерифе, Филхармонията на Турку, Симфоничния оркестър на Лиепая, Симфоничния оркестър на Йевле, Симфоничния оркестър на Борнмът, Софийска филхармония. Тя поддържа дългогодишни работни отношения с изтъкнати диригенти като Пааво Ярви, Томас Хенгелброк, Василий Петренко, Кшищоф Урбански, Андрис Пога, Кирил Карабиц, Кристиан Райф, Нил Вендити, Михал Нестерович.

Сидорова активно се изявява като камерен музикант. Този сезон изнася рецитали с баритона Томас Хемпсън в Тонхале в Цюрих, Бетовенхаус в Бон и Концертгебау в Амстердам, както и рецитали с Ави Авитал и саксофонния квартет „Сигнум“.

Последният ѝ албум „Кръстопътища“ („Alpha Classics“, 2024) включва „Чакона“ от Сергей Акунов, както и Концерт в ре минор от Бах, „Хоризонти“ от Добринка Табакова и „Отвъд Бах“ от Габриела Монтеро. Албумът ѝ „Piazzolla Reflections“ („Alpha Classics“, 2021) е приветстван като брилянтно изсвирен и красиво записан („Gramophone“), класиран е сред най-добрите нови класически албуми на годината („Classic Review“) и е обявен за албум на месеца на „BR Klassik“. Нейни предишни успешни издания са: Концерт за акордеон на Артурс Маскатс („Ondine“, 2023) с Латвийския национален симфоничен оркестър и Андрис Пога; „Classical Accordion“ („Champs Hill Records“, 2011); „Fairy Tales“ (Champs Hill Records, 2013), записан с „BBC National Orchestra of Wales/Rundel“ и „Carmen“ („Deutsche Grammophon“, 2016), за който тя е отличена с наградата ECHO за инструменталист на годината през 2017.

Ксения Сидорова започва да свири на инструмента на шестгодишна възраст под ръководството на Мария Гаселе в родния си град Рига. Интересът ѝ към класическия и съвременен репертоар я отвежда в Кралската музикална академия в Лондон, където учи при Оуен Мъри. През май 2012 тя става първия носител на международна награда на фондация „Брин Терфел“ и се изявява в Кралската Албърт хол през октомври 2015 по случай честванията на 50-ия му рожден ден, заедно със Стинг. Отличена е с музикалната стипендия „Мартин“ и наградата „Приятели на Филхармонията“ на Филхармоничния оркестър, както и на сребърния медал на „Почитаемата компания на музикантите“. Ксения Сидорова е асоцииран член на Кралската музикална академия от 2016 и е избрана за член на FRAM през 2021.

Галерия

Предстоящи събития



Минали събития



Какво търсиш днес?