Вероника Тодорова

След успешната ѝ кариера в Германия и други страни, името на акордеонистката ВЕРОНИКА ТОДОРОВА се утвърди и в България. Тя владее инструмента виртуозно и има широка репертоарна нагласа – интерпертира музика от барок, класика и танго-нуево през собствени композиции до етноджаз. Това я прави желан партньор на сцената от оркестрови състави и солови изпълнители като например впечатляващите проекти с цигуларя Веско Ешкенази и Плевенска филхармония.

Родена в Плевен (1987), Вероника Тодорова учи акордеон от 6-годишна възраст. Израства в Троянското село Дебнево, там получава и първите си уроци по музика и инструмент при Мариета Жекова в Троянската музикална школа. Талантливата ученичка три пъти печели първо място на Акордеонен конкурс в Пловдив. Вероника Тодорова споделя, че са ѝ били нужни 10 години, за да се опознаят добре с акордеона.

През 2005, когато е 16-годишна, заминава със семейството си за Германия, където продължава музикалното си обучение. От 2005 до 2007 е студентка в частната Джаз академия на известния италиански джаз акордеонист Ренцо Руджери. Тя е единственото момиче в неговия клас. Самият инструмент физически е труден за жените, затова и изпълнителите са предимно мъже. След това завършва Музикалната академия в Дармщат (Германия). През 2006 на световното първенство в Норвегия е обявена за най-добрата акордеонистка в света. Същата година печели и титлата „Майстор на Германия“.

През 2004 основава „Вероника Тодорова бенд“, с който издава първите си два албума – „Rosso“ и „Balkan Train“. Съставът свири и пред българската публика по време на турнето им през 2008. Групата взима участие в редица фестивали и турнета, някои от които с радио „HR3“ и „Deutsche Welle“ – Германия.

Вероника Тодорова участва в различни международни проекти заедно с музиканти като Кристофър Херман, Рафаел Цвайфел, Райнер Михел, Бодек Янке, Салман Гамбаров, Каролине Тон, Тамара Лукашева, Синтия Завен и мн. др. С част от тях основава и групата „Eurasians Unity“, която печели в Германия престижната наградата „World Music Prize“ за 2015, а две години по-късно издават с подкрепата на „Гьоте институт“ и първия си албум.

През 2020, след 17 години извън България Вероника Тодорова се завръща в родината и основава Международния фестивал на музиката и изкуствата „Jam on the River“ в с. Дебнево. Освен концертна дейност,  тя е отдадена на каузата да обучава деца и млади музиканти.

текст – Елисавета Вълчинова-Чендова

Галерия

Какво търсиш днес?