Василий Илисавский – “…Необикновен, вдъхновен музикант, чисто удоволствие е да слушаш неговото изпълнение…” пише Марта Аргерич за пианиста Василий Илисавский. Знаменития бразилски пианист Нелсон Фрейре отбелязва “…Той притежава всички качества, за да бъде един от най-значителните пианисти на нашето време…”
Василий Илисавский е единственият активно концертиращ руски пианист, живеещ в България. Той изпълнява своите концерти както на съвременото пиано, така и на старинни инструменти от 17-19 в.
Василий Илисавский е роден в Санкт-Петербург, където и завършва музикалното си образование. Освен пиано, като студент се занимава с клавесин и композиция.
Като единственият петербуржец, станал лауреат на 1-я конкурс «Сергей Прокофиев» в родния си град, той получава ангажименти с редица оркестри и става чест гост в Петербургските концертни зали. Изявява се и като чембалист на бароковия ансамбъл «Арс консони».
След завършването на Петербургската консерватория, Василий получава стипендия от немската фондация «Гартов» за обучение в Германия и постъпва в клас на Олег Майзенберг в Щутгарт. Следва 2-ра премия на конкурс «Клара Шуман» в Дюселдорф (1997), след което той се характеризира от критиката като «удивителен талант». Свири много камерна музика, основният му партньор — челистът Кирил Кравцов — е познат на българската публика като ръководител на чело-квартет «Растрели». Заедно те правят редица продукции на немското радио: SWR, NDR, Bayerischer Rundfunk.
В края на 90-те г. Василий отново се обръща към старинните инструменти — този път към хамерклавири. Специализира в Тросинген под ръководството на Екарт Зелхайм — един от пионерите на историческото пиано в Германия — и в Антверпен при най-авторитетния холандски специалист Барт ван Оорт. През 2004 г., съвместно с Галина Драганова, създават «Дуо Хамерклавир», специализиращо се върху ранния репертоар за 4 ръце и два клавира.
Василий дава майсторски класове и прави семинари в консерваториите в Осло, Петербург, Москва, Нижний Новгород. Участва в множество европейски фестивали и поредици и в няколко амбициозни проекта в Русия. През 2008 се премества в България. Участник е в повечето значителни български фестивали, такива като «Варненско лято», «Аполония», «Софийски музикални седмици», «ppIANISSIMO»; постоянен гост е на фестивала «Изкуството на барока». Многократно прави записи и за БНР.
Записва няколко диска с камерна музика, в това число сонати и триа на Бетховен и Фердинанд Риз с белгийския кларинетист Влад Веверберг за «Brilliant Classics», и интеграл на Муцио Клементи за 4 ръце с Галина Драганова за «Quintone».
От 2010 г. прави семинари и открити уроци по историческо изпълнителство в Академията «Панчо Владигеров». Като координатор на фондация «Старинна музика», организира редица майсторски класове с холандски специалисти в областта на автентичното изпълнителство. Също така той е съорганизатор на камерните програми на фестивала «Изкуството на барока» в София. От 2016 г. води поредица от камерни концерти в Зала „България“.
През последното десетилетие Василий се изявява и в областта на театъра. Участва в няколко постановки на театъра «Die Tonne» (Ройтлинген, Германия), като актьор-музикант и музикален ръководител. През 2011 продуцира музикален спектакъл «Сантименталният пътешественик Дон Джовани», режисиран от Валерия Вълчева.