АННЕ-СОФИ МУТЕР е музикален феномен: в продължение на почти пет десетилетия изключителната цигуларка концертира във всички големи зали по целия свят и полага своя отпечатък върху класическата музикална сцена като солист, ментор и визионер.
Родена през 1963 в Райнфелден, Германия, тя започва да свири на пиано едва на пет години, но много скоро избира цигулката. През 1976, на 13 години, изнася солов рецитал в Люцерн. Забелязана от легендарния диригент Херберт фон Караян, получава покана да свири с Берлинската филхармония. Официалният ѝ дебют е на Великденския фестивал в Залцбург през 1977 и с Английския камерен оркестър под диригентството на Даниел Баренбойм. На 15 години вече е солист на Берлинската филхармония под диригентството на Караян и прави първия си запис с тях на Моцартови цигулкови концерти. Обявена е за „артист на годината”. От тук нататък тръгва нейната изумителната музикална кариера.
Анне-Софи Мутер е отдадена колкото на класическия репертоар, толкова и на музиката на бъдещето. Досега е изпълнила премиерно 32 произведения. Големи творци от 20 и 21 век създават творби специално за нея: Томас Адес, Унсек Чин, Анри Дютийо, София Губайдулина, Витолд Лютославски, сър Андре Превин, Кшищоф Пендерецки, Волфганг Рим, Йорг Видман, Джон Уилямс и др.
Освен блестящ изпълнител, Мутер е грижовен ментор на млади таланти. През 1997 основава „Freundeskreis Anne-Sophie Mutter Stiftung e.V.“ (Фондацията „Приятелски кръг на Анне-Софи Мутер”), а през 2008 Фондацията „Aнне-Софи Мутер”. В рамките на тези две организации с нестопанска цел стипендиантите получават подкрепа според индивидуалните си нужди. А от 2011 тя редовно споделя светлината на прожекторите със своя солистичен ансамбъл „Mutter’s Virtuosi“ („Виртуозите на Мутер”), в който свирят настоящи и бивши стипендианти на Фондация „Анне-Софи Мутер”. Под нейното ръководство ансамбълът гастролира в Европа, Северна и Южна Америка и Азия, прави премиери на нови творби и изнася благотворителни концерти.
Мутер подкрепя и други каузи, свързани с медицински и социални проблеми на нашето време. Например през 2024 тя свири в помощ на Германската организация за борба с рака („Deutschen Krebshilfe”), която бележи своята 50-годишнина; в Карнеги Хол – за помощната организация „Direct Relief” в подкрепа на децата и младите хора в Украйна; също и за Обществото за насърчаване на еврейската култура и традиция в Мюнхен, и за Фондация „Хана и Паул Греб”, която се грижи за хора с увреждания. През 2025 предстои да изнесе благотворителен концерт за Дома на Менделсон в Лайпциг.
Звездната цигуларка има огромна дискография. Ексклузивен артист на „Deutsche Grammophon”, тя работи и с други известни фирми като EMI и „Sony Classical Records”. За много от своите записи получава престижни отличия: четири награди „Грами”, две награди „Ехо Класик” и две награди „Опус Класик”, Германската награда за звукозапис, Grand Prix du Disque, наградата на „Record Academy”, Международната награда за звукозапис и др.
През февруари 2025 Анне-Софи Мутер получава „Großen Staufermedaille in Gold” („Голям Щрауфермедал в злато”) от министър-президента на Баден-Вюртемберг Винфрид Кречман. Удостоена с множество награди, от тях в последните години са: наградата на Клавирния фестивал в Рур и златен медал от Кралското филхармонично дружество (2023); титлата „почетен доктор” на Музикалната академия „Кшищоф Пендерецки” в Краков (2022); „Praemium Imperiale” в категорията за музика и „Polar Music Prize” – известен като „Нобелова награда за музика” (2019). Тя е първият немски артист, удостоен със златен медал „Gloria Artis” за културни постижения (Полша, 2018).
Получава още: музикалната премия „Ернст фон Сименс” и е първата жена, удостоена с нея; наградите „Леони Сонинг”, „Херберт фон Караян”, „Брамс”, „Менделсон”, „Ерих Фром”, „Шостакович”, „Св. Улрих” и др. Почетен член е на Националната академия „Санта Чечилия”, Американската академия на изкуствата и науките, Кралската музикална академия, Норвежкия университет за наука и технологии в Трондхайм.
Мутер е носител на Големия кръст за заслуги на Федерална република Германия, Кавалер на Ордена на почетния легион, Баварския орден за заслуги, Голямия австрийски почетен знак и много други отличия.
2025 – годината преди нейния 50-годишен юбилей на сцената в Люцерн – отново ще отрази музикалното многообразие на Мутер и нейния изключително висок ранг в света на класическата музика с изпълнения в Европа и Северна Америка. С две световни премиери – от иранската композиторка Афтаб Дарвиши („Likoo“ за соло цигулка на 3 април в „Карнеги хол”) и Макс Рихтер („Почит към Йохан Щраус“ за цигулка и оркестър на 25 октомври в „Музикферайн”, Виена) – тя отново представя на публиката си нов репертоар.
В началото на април Мутер гастролира в САЩ, където изнесе концерти с пианиста Ламберт Оркис, с когото я свързва 37 години сътрудничество. След София, предстои изпълнението на Концерта за цигулка и оркестър „В памет на един ангел” от Албан Берг и в Берлин с Щатскапеле Берлин под диригентството на Симон Янг. След това тя ще се завърне в САЩ, където ще изпълни с пианиста Йефим Бронфам и виолончелиста Пабло Ферандес клавирните триа „Ерцхерцог”, оп. 97 в си бемол мажор от Бетовен и оп. 50 в ла минор от Чайковски. Същите творби ще прозвучат и в Европа, в трио с пианистката Лаума Скриде и виолончелиста Лайнъл Мартин (стипендиант на нейната фондация).
През юни в Монако предстои изпълнението на Двойния концерт от Брамс с Пабло Ферандес (също стипендиант на Фондация „Анне-Софи Мутер”) и Филхармоничния оркестър на Монте-Карло под диригентството на Казуки Ямада. А през юли започва нейното голямо европейско турне с Концерт за цигулка № 2 и избрани филмови теми от Джон Уилямс. Кралският филхармоничен оркестър ще придружава Мутер на много концерти на открито, както и в концертните зали. Младата южноамериканска диригентка Лина Гонзалес-Гранадо ще дирижира първата половина на турнето, втората – Василий Петренко.
През септември Мутер ще изсвири пиесата „Air – Homage to Sibelius“ от Томас Адес, която композиторът посвети на цигуларката. Тя ще бъде чута за първи път в Румъния и Франция, както и Концерт за цигулка № 1 на Моцарт в си бемол мажор K. 207. Кристиан Мачелару ще дирижира Националния оркестър на Франция в Букурещ и Париж.
Концертната 2025 година на Анне-Софи Мутер ще завърши в Копенхаген и Орхус. В партньорство с Датския национален симфоничен оркестър под диригентството на Фабио Луизи, тя ще изпълни Цигулковия концерт от Бетовен.